Translate

Friday, December 11, 2020

Спортски камп

Неколку причини зошто е добра посетата на кампови:

➤Прво и можеби најбитно, СОЦИЈАЛИЗАЦИЈА. Во денешно време каде преовладува технологијата, децата многу често поминуваат време забавувајќи се на своите таблети, мобилни телефони и компјутери, наместо на забава и дружење со другарчињата.
➤Физичка активност – камповите нудат низа на вежби, било тоа да се пливање, вежби на плажа... Вежбите го активираат кардиоваскуларниот систем и е од бенефит за здравјето на срцето и белите дробови.
➤Камповите предвидуваат поминување на повеќе време на сонце, а тоа значи екстра витамин Д.
➤Камповите не прават ПОСРЕЌНИ. Така е, сите рекреациони активности и дружења го подобруваат расположението. Се тоа поради серотонин, неверојатниот хормон кој телото го произведува да не направи среќни.
➤Камповите им помагаат на децата да станат одговорни, независни, самоуверени и мотивирани за понатамошни успеси во училиштето и во животот.Monday, June 15, 2020


Македониум

Споменикот Илинден, уште попознат како Македониум е споменички комплекс во Крушево. 

Еден од најуникатните споменици во Македонија е откриен на 2 Август 1974 година, на триесетгодишнината на заседанието на АСНОМ и 71 годишнината од Илинденското востание.
Споменикот Илинден се протега на 12 хектари, а самиот Македониум, поставен на највисоката точка, завршува со купола на 1.320 метри надморска височина, од каде се протега извонреден поглед на Крушево, додека внатрешноста на куполата импресионира со своите релјефи.

Македониумот ја означува борбата, непокорноста и вечната стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава. 
А доколку Вие сакате да доживеете едно поинакво патувања низ убавините на нашата држава, тогаш ,,Запознај ја Македонија” е дефинитивно турата за Вас.

Wednesday, June 3, 2020

Смоларски водопад

Во северните делови на планината Беласица, на 600 метри надморска височина, во регионот на селото Смолари, се наоѓа Смоларскиот водопад.
 


Смоларе, како и сите села во Македонија, е мало и рурално место, во кое има едно од големиот број на природни богатства во нашата земја, а тоа се Смоларските водопади. За да стигнете до нив, потребно е да патувате по тесен и кривулест пат, по долниот тек на реката Ломница, позната и како Смоларска река, а кога ќе пристигнете таму за момент ќе останете неми од глетката.


Смоларскот водопад е највисокиот водопад во Македонија со висина близу 40 метри, кој инаку претставува единствениот постојан водопад во нашата земја со пад на водата од 39,5 метри.


Смоларските водопади се само ,,игла во сено”, односно мал дел од многуте природни богатства што нашата земја може да ги понуди. Велат, подобро е нешто да видиш еднаш, отколку за него да слушнеш илјада пати", затоа повелете заедно да ги видиме Смоларските водопади и другите природни убавини на Македонија во едукативната тура ,,Запознај ја Македонија”

Friday, May 29, 2020

Крушево


Крушево е град во западниот дел на Македонија. Претставува единствен планински град во нашата земја на 1220 метри надморска височина и највисок град на Балканот.

Градот кој лежи на западниот планински раб на Пелагониската котлина, град на некогашната Крушевска Република е многу богат со историја и раскошна природа. Од тука потекнуваат Питу Гули, Никола Карев, Васил Иљоски, Тоше Проески и многу други истакнати дејци кои оставиле значаен белег во нашата историја.

Кога ќе отидете во Крушево, неизбежно е, а да не го посетите Мечкин Камен, место кадешто за време на Илинденското Востание се одиграла една од најзначајните битки за одбрана на Крушево и Крушевската Република, маалските тесни и стрмни сокаци, чаршиските мали и трговски дуќани, нејзината архитектура и традиционалната Крушевска куќа ќе Ве остават без здив.


Во Крушево се наоѓаат неколку познати и значајни музеи и заменитости. Спомен куќата на Тоше Проески, музеј на Народно Ослободителната Војна (НОВ), музеј на Илинденското Востание и Крушевската Република, Мечкин Камен, Македониумот итн.


Традицијата и историја е нешто што постојано треба да го негуваме и чуваме. Во програмата на Wonder Camp е предвидено посета на Крушево и нејзините заменитости, за кои многу од нашите деца не знаат и не слушнале, па поради тоа оваа тура е наречена ,,Запознај ја Македонија која е ЕДУКАТИВЕН карактер.

Friday, March 6, 2020

4 причини за рана резервација за одмор


Сите со нетрпение го чекаме нашиот летен и зимски одмор, кадешто ќе одмориме од секојдневните обврски, метежи, вреви, ќе му се посветиме повеќе на семејството. 

Резервацијата на одмор има многу свои предности и недостатоци, па во прилог на тоа решивме да наведеме четри причини зошто е добра раната резервација за некое патување.Причина бр.1 – Плаќање на рати

Како една од најважните причини би ја потенцирале околу финансискиот дел, односно плаќањето на рати. Дестинацијата којашто сакаме да ја посетиме некогаш знае да е многу поскапа, сума што неможеме да ја платиме одеднаш. Затоа, денес можеме да забележиме луѓе што со цел да не почуствуваат потешкотии во својот месечен или годишен буџет, си одбираат понуди кои што потоа во текот на целата си ја плаќаат на повеќе рати, а притоа ќе ја посетат посакуваната дестинација.Причина бр.2 – Попуст

Постојат агенции кадешто по објавување на нивната понуда, нудат попуст од 10%, 15%...., па тие средства од попустот би ги искористиле на некоја плус екскурзија или пак би бил добредојден во месечниот или годишен буџет.


Причина бр.3 – Ограничениот број на места


Често пати сме посакувале да отидеме на некоја дестинација, ни била премногу привлечна и со поволна цена, меѓутоа поради атрактивноста на понудата бројот на местата се пополнил побрзо од предвиденото, па потоа жалиме за тоа што сме го испуштиле.

Причина бр.4 – Ослободување од грижата и стресот

Има луѓе кои размислуваат за одмор во текот на целата година. Некои пак, тоа го прават во последните моменти пред реализирање на аранжманот, па дали се имаме купено, па да ни недостасува нешто...Така да, како последна причина би ја наведиле ослободувањето од грижата и стресот.

.... и уште 1000 други причини кои би ги наведиле, но заклучокот е еден, колку порано одбереме понуда, толку подобро.


Friday, February 28, 2020

Чода на Вондер Спорт Камп
Хеј Хеј....Знаете и кој беше на нашиот ВондерКамп во Австрија.... уан енд онли Чодааааа !!!

Кој е Чода?
Не знаете кој е Чода?
Де Ниро Неко можда?

Чода иако е сосема кул, скромен, фин, леп момак...успат е цар на Јутјуберите во Србија. Пази малце, има 870к сабскрајбери...Додека го пишуваме ова видеово има веќе 250к гледања.

Туку знаете ли кој е поголем фраер од Чода....па нормално дека знаете...тоа е Марко или познат меѓу вондеркамперите како Макара.

Чода е од наша ама Макара е НАШ !!! Макара е ВондерКампер...Макара е лидер...Макара е шизик.

Ќе ја добие ли Макара кладбата со Чода? Ќе успее ли да изеде тегла Нутела и 40 тост лепчиња?

Ние навиваме за Макара, а Вие ?

п.с На кампот во Шпанија му спремаме нова кладба на Чода?
Што мислите за јавање делфини? :D
Friday, February 21, 2020

WonderSport X-Perience Vol.1

Здраво дечки, Алекс овде :)

Како сте денес на овој прекрасен ден? Ние денес почнавме со серијата видеа наречена "WonderSport X-Perience", каде нашите ВондерКампери ќе одговараат на неколку интересни прашања во врска со камповите кои ги организираме. Да прашањата се интересни,,,но слушнете ги одговорите :)